fbpx

Puhkuse olulisus: Miks on inimeste regulaarne taastumine tööandjale kriitilise tähtsusega?

Paus tööst - kuidas regulaarne puhkamine mõjutab üldist rahulolu

Kujutle, et elu tormab edasi pideva tempoga – projektide, koosolekute ja tähtaegade laineharjal. Sellises keskkonnas võib puhkuse väärtust päris tihti alahinnata. Kuid kas teadsid, et regulaarne ja kvaliteetne puhkus on sinu vaimsele ja füüsilisele tervisele hädavajalik? Veelgi enam, pikaajalised puhkused, näiteks aastased pausid, võivad tuua kaasa palju suuremaid eeliseid, kui oskad ette kujutada.

 

Puhkus kui produktiivsuse võti

Vastavalt Harvard Business Review’le on regulaarselt puhkavatel töötajatel suurem keskendumisvõime, parem otsustusvõime ja nad on loovamad kui need, kes puhkusest loobuvad. Puhkus aitab vältida läbipõlemist, vähendada stressi ja parandada vaimset tervist. Organisatsiooni seisukohalt aitab töö ajutine pausilepanek saavutada oma inimeste kaudu tegelikult ka paremaid tulemusi.

Aastane paus – värskendav vaheldus

Ei ole enam haruldus, et inimesed kaaluvad tööst pikema puhkuse võimalust, kui tavapärane 28 või 35 kalendripäeva. Aastane paus – võimalus, mis võib esmapilgul tunduda luksusena, on tegelikult investeering nii töötaja kui ka tööandja jaoks. Kuigi pikk eemalolek võib tööandjatele muret tekitada, on sellel eeliseid, mille üle mõelda. Võttes arvesse tänapäeva kiiret elutempot ja töömaailma pidevat muutumist, võib aastane paus olla märkimisväärne kingitus ettevõttele endale. Vaatame, millised võiksid olla organisatsiooni kasud:

  1. Värskendatud perspektiiv: Kui töötaja naaseb aasta pärast, toob ta sageli kaasa uusi kogemusi, ideid ja oskusi, mis võivad ettevõttele uusi võimalusi avada. Selline värskendatud vaatenurk võib viia innovatsioonini ja tõsta ettevõtte konkurentsivõimet.
  2. Kõrgem lojaalsus: Kui töötaja tunneb, et ettevõte toetab tema soovi kasvada ja ennast arendada ka väljaspool töökeskkonda, suureneb töötaja lojaalsus. Lojaalsed töötajad on sageli pühendunumad, motiveeritumad ja võivad vähendada tööjõu voolavust.
  3. Vähenenud läbipõlemise määr: Läbipõlemisest saab sageli tõsine probleem kiire tempo ja suure töökoormusega ettevõtetes. Töötajatele, kes võtavad aastase pausi, annab see võimaluse täielikuks taastumiseks, vähendades tõenäosust, et nad kogevad läbipõlemist tulevikus.
  4. Töötajate isikliku ja professionaalse arengu toetamine: Paljud töötajad kasutavad aastast pausi isiklikuks ja professionaalseks arenguks, omandades uusi oskusi või teadmisi, mis võivad olla kasulikud ettevõttele. See võib olla keeleõpe, vabatahtlik töö või mõni muu enesetäiendamise vorm.
  5. Parema töö- ja eraelu tasakaalu edendamine: Ettevõtted, mis toetavad pikemaid puhkusi, näitavad, et nad väärtustavad töötajate heaolu ja nende vajadust tasakaalustatud elu järele. See suurendab tööandja mainet ja aitab kaasa positiivsele töökultuurile.

 

Mitmed riigid, näiteks Austraalia, Uus-Meremaa ja Šveits, soodustavad nn „vahe-aasta” võtmist. Paljud noored võtavad pärast keskkooli või ülikooli lõpetamist aasta vabaks, et reisida, vabatahtlikuna töötada või lihtsalt iseennast leida. Ma ei räägi siinkohal aga mitte ainult noortest. Paljudes ülikoolides on tavapärane, et õppejõud liiguvad aastaks ülikoolist välja, et koguta parimaid praktikaid, enda harida või intensiivsest teadustööst puhata. Mitmete uuringute kohaselt suurendab see periood hilisemat produktiivsust ja loomingulisust tööelus.

Puhkuse kogunemise varjuküljed

Kui töötajad jätavad oma puhkuse võtmata, kogunevad nende puhkusepäevade reservid. See võib tunduda ettevõtte jaoks hea, kuid pikas perspektiivis tähendab see riske. Kuidas nii? Noh, kui töötaja otsustab korraga kasutada suurt hulka kogunenud puhkusepäevi või lahkub ettevõttest ja talle tuleb maksta kogunenud puhkuse eest, võib see ettevõtte rahavoogu mõjutada.

Mida näitab puhkuse kogunemine ettevõtte kultuuri kohta?

Puhkuse kogunemine võib viidata probleemidele ettevõtte kultuuris. Võib-olla tunnevad töötajad, et neilt oodatakse pidevat kohalolekut või nad kardavad koormata oma kolleege oma puudumise ajal. Gallupi uuring näitas, et 23% töötajatest tunnevad end tööl väga tihti või alati läbipõlenuna. Samas, kui täiendavalt 44% tundsid end mõnikord läbipõlenuna. See tähendab, et umbes kaks kolmandikku täiskohaga töötajatest kogevad töökohal läbipõlemist, osaliselt seetõttu, et nad ei võta piisavalt puhkust.

Lahendused

Kuidas ettevõtte juhid saavad tagada, et töötajad kasutavad oma puhkusepäevi, sealhulgas kaaluvad pikemaid puhkuseperioode?

  1. Julgustamine ja eeskuju näitamine. Juhtkond võiks oma puhkust aktiivselt kasutada ja näidata, et see on ettevõtte kultuuri osa.
  2. Tunnustage töötajate panust. Tunnustage nende panust ja julgustage neid aega maha võtma.
  3. Pakkuge paindlikke puhkusepakette. Mõelge sellele, kuidas saaksite oma töötajatele pakkuda pikemaid puhkuseperioode, mis vastavad nende vajadustele.
  4. Olge kindlad, et meeskonnad oleksid toetatud. Kui töötajad võtavad pikemaid puhkuseid, tagage, et meeskond saaks edasi töötada ja kõik olulised funktsioonid oleksid kaetud.

 

Läbipõlemisest on saanud tõsine probleem. See ei ole ainult moesõna, vaid tunne, mida ma kõik võime ühel “heal” hetkel kogeda. Õnneks on läbipõlemine ravitav – piisav puhkus, prioriteetide ümberseadmine ja olukorra ümberhindamine on võtmesõnad. On oluline, et sellises olukorras tuletaksime iseendale, lähedastele või hea tööandana ka töötajatele meelde kõige tähtsamat – luba endal taastuda. On kolm tähtsat mõtet, mida taastumisel arvestada: on okei aeg maha võtta, on okei teha paus sotsiaalmeediast ja on okei öelda “ei”. Heaolu ja tervis peaksid olema alati meie või siinkohal ka tööanda prioriteetideks.

Lõppsõna

Töötajad on ettevõtte kõige väärtuslikum vara. Nad väärivad aega enda ja oma pere jaoks, aega laadimiseks ja energiavarude taastamiseks. Puhkus, olgu see lühike või pikk, on hädavajalik, et töötajad oleksid õnnelikud, terved ja produktiivsed. Lõppude lõpuks, kui soovime, et meie inimesed oleksid tasemel, peame neile andma aega ja ruumi olla parim versioon iseendast.

Kui tsiteerida Fred Jüssi “Olemise ilu”, siis paus on nagu hümn aeglasele elule ja viljakale mittemidagitegemisele.

 

Liitu uudiskirjaga

Kogun sinu andmeid, et saaksin sulle edaspidi saata huvitavaid sisu-uudiseid.

Please wait...

Aitäh, et liitusid inspireerivate lugude ja vahva seltskonnaga!

Jaga:

Teised postitused:

Kas kõiki juhte kirjutakse?

Kas kõiki juhte kirutakse?

Lühike ja lihtne vastus: ei kiruta. Aga juhtimiskvaliteet on üks oluline põhjus miks head inimesed või talendid organisatsiooni valivad või siis sealt lahkumise kasuks otsustavad. 

Kuidas värbamisturundus enda kasuks tööle panna?

Värbamismaastik on pidevas muutumises ning alatasa tuleb valdkonna entusiastidel kohaneda uue tehnoloogia ja erinevate tööturu trendidega. Viisime seetõttu maikuu keskpaigas läbi kaks põnevat veebiseminari, mis

Võta ühendust