Ülevaade tehisintellekti koolitusest
Novembris 2024 (01.11.2024-18.11.2024) tegime koostööd Integratsiooni Sihtasutusega. Selle koostööprojekti käigus viisime läbi neljast täispikast koolituspäevast koosneva veebipõhise tehisintellekti baaskoolituse. Koolituspäevad olid pikad ja põhjalikud. Alustasime kell 09:00 ja tõmbasime joone alla kell 16:00. Osalejateks olid lõimumisvaldkonna spetsialistid erinevatest organisatsioonidest, sealhulgas Tallinna Linnavalitsusest, Tartu Linnavalitsusest, Integratsiooni SA-st, Kultuuriministeeriumist, Haridusministeeriumist, Siseministeeriumist, Alguskeskusest, Eesti Rahvakultuuri keskusest, Ajaloomuuseumist, Tartu Rahvaülikoolist ja paljudest teistest suurematest ning pisematest asutustest.
Koolituse eesmärk ja fookus
Eesmärk: Pakkuda laiapõhjalist, praktilist ja kaasavat tehisintellekti (AI) koolitust, mis tõstab osalejate digipädevust ja tutvustab AI tööriistade tegelikke kasutusvõimalusi.
Koolituse fookuses oli osalejate digipädevuse tõstmine ning tehisintellekti tööriistade praktiliste kasutusvõimaluste tutvustamine. Koostöös Kristiina ja Jarmo Tuisuga Productory AI agentuurist pakkusime osalejatele põhjaliku ülevaate tehisintellektil põhinevatest rakendustest. Käsitlesime teemasid alates igapäevasest vestlusroboti (ChatGPT) kasutamisest koos nippide ja trikkidega kuni visuaalsete tööriistade ja AI assistentide loomiseni.
Koolituse käigus tutvustatud peamised AI tööriistad:
- ChatGPT (OpenAI) igapäevaseks tekstiloomeks, dokumenditööks ja andmete analüüsimiseks
- Clipdrop, Freepik visuaalide genereerimiseks ja kujundamiseks
- OpusClip, InVideo, Synthesia ja HeyGen videote loomiseks
- Turboscribe ja muud kõnepõhised tööriistad koosolekute või transkribeerimiste tarbeks
Koolituse ülesehitus ja metoodika
Õpimetoodika veebikoolitusel pidi olema kaasav ja praktiline. Lähtusime tsüklist teooria – praktiline ülesanne – arutelu – näited. See võimaldas osalejatel kuulata, arutada ja ka ise katsetada ning uusi teadmisi kohe siduda oma tööspetsiifikaga. Keskendusime konkreetsetele töölõikudele ja tööalastele praktikatele, mida tehisintellekt saab aidata lahendada või lihtsustada.
Praktilised näited koolituselt:
- Tekstianalüüside kiirendamine ja dokumendide loomine ChatGPT abil
- Kommunikatsioonimaterjalide loomine ja suurte andmefailide analüüs ChatPDF-iga
- Visuaalide ja graafiliste elementide genereerimine esitluste jaoks
- Helifaili kokkuvõte ja analüüsi koostamine
Tehisintellekti koolituse tulemused
Küsisime kõigilt osalejatelt ka tagasisidet koolituspäevade, koolitajate ja sisu kohta. Saame välja tuua mõned toredad näitajad:
- 100% vastajates leidis, et tehisintellekti koolitus oli neile vajalik.
- 77% hindas, et koolitus vastas täielikult nende ootustele.
- Kõik osalejad hindasid koolitajaid maksimaalse hindega (5 – väga hea).
- Koolituse soovitusindeks oli 9,77 punkti 10-st.
Kõige sagedamini esile toodud koolituse tugevused:
- Praktilisus ja mitmekesisus AI tööriistade tutvustamisel
- Julgustav ja toetav koolitajate hoiak ka tehnikakaugemate osalejate suhtes
- Selged näited ja praktiliselt rakendatavad tehisintellekti tööriistad
- Võimalus ise kohe katsetada ja küsimusi esitada
Osalejate kommentaarid tehisintellekti koolitusest
- “Üks asjalikemaid koolitusi algusest lõpuni. Sobis teooria-praktika-teooria tsükkel, jube palju infot oli, aga ka selged ja kasulikud viited, lingid, kuhu tagasi pöörduda.”
- “Koolitajate oma kogemust ja reaalsete näidete varal selgitamine oli väga julgustav.”
- “Kuigi ma kasutan AI tööriistu üsna tihti ja ei ole algaja, siis ikkagi sain päris palju uut infot tehisintellekti rakendamiseks oma igapäevatöös.”
Mida õppisime ja soovitame teistele?
Kui planeerid organisatsioonis tehisintellekti (AI) koolitust, siis soovitame arvestada järgmiste teguritega:
- Kui osalejate tase on erinev ning soov on ühtlustada oskus, vajab see paindlikku ja erineva raskusastmega ülesannete kokkupanemist.
- Pikemad koolituspäevad võiks ideaalis jagada kaheks, et vähendada osalejate väsimust ja suurendada vastuvõtlikkust. Kella 15 paiku hakkasid inimeste mõtted rändama ja keskendumine oli pigem keerulisem.
- Veebikoolitusel on oluline luua mõnus atmosfäär, et kõik osalejad lõpuni kaasa oleksid. Hoia põnevust teemadega, aga tee ka piisavalt virgutuspause. Jäta aega chattimiseks ning küsimusteks-vastusteks.
Koostöö ja järeltegevused
Tagasi vaadates oli tegemist koostööga, mis oli sujuv, hästi organiseeritud ja tulemuslik. Koolituse eesmärgid ja ootused said selgelt määratletud juba alguses, mis lihtsustas sisu kohandamist osalejate vajadustele. Ka järeltegevused, sealhulgas aruandlus, sujusid ladusalt ja täpselt.
“Koolituste läbiviimine oli hästi struktureeritud ja tasakaalus – teooria ja praktiliste harjutuste kombinatsioon muutis õppeprotsessi kaasahaaravaks ning praktiliseks,” – Integratsiooni SA projektijuht Käthlin Mauraste.
Kokkuvõte
Meie läbiviidud tehisintellekti baaskoolitus lõimumisvaldkonna spetsialistidele sai toreda vastuvõtu osaliseks – inimesed hindasid koolitust vajalikuks ja koolitajate tööd suurepäraseks. Tagasisidest kuuldud praktiline lähenemine ja kohene võimalus õpitud tehisintellekti tööriistu oma töös rakendada olid nagu pikad paid koolitajatele. Organisatsioonis baaskoolituse korraldamiseks võta meiega ühendust ja aitame sul planeerida ning läbi viia sinu inimeste vajadustele vastava koolituse: https://www.empler.ee/sisekoolitused/
Keiu Kaitsa
Projektijuht ja koolitaja
5217065
Loe minust lähemalt https://empler.ee/minu-lugu/
Täpsem ülevaade teenusest:https://empler.ee/ai-koolitused/ ja vaata ka https://www.productory.eu/