Me oleme tegelenud ja tegeleme ehk ka täna teemadega, mis räägivad nõrgemate osapoolte hoidmisest ja ühiskonnana tolerantsemaks muutumisest. Aga kui lisandub uus mõõde tehisintellekti näol. Mis siis? Tehisintellekt (AI) areneb kiiresti ja avaldab juba praegu märkimisväärset mõju meie elule. Seega olgem valmis tasakaalukalt suhtuma tehisaju arengusse ning algoritmidesse, kus ehk eksisteerib veel “karjuv” ebaõiglus.
Kuna tehisintellekt (AI) levib ettevõtluses üha enam, peavad nii personalivaldkonna töötajad kui ka juhid olema kursis võimalike riskidega, mis kaasnevad automatiseeritud otsuste tegemisega. Üheks murettekitavaks probleemiks on tehisintellekti algoritmide põhjustatud diskrimineerimine. See on aktuaalne ja kerkinud päevakorda ka personalitöötajate aruteluringis. Kuna oleme AI kasutuselevõtus alles innovatsioonikõvera alguses ning kõikidest läbikolistatavatest ämbritest pole me isegi teadlikud, siis esmajärjekorras tuleb lihtsalt olla tähelepanelik. Saada aru märkidest, mis viitavad diskrimineerimisele.
Blogipostituses uuringi, milline näeb välja tehisintellekti algoritmide poolt põhjustatud diskrimineerimine ja kuidas see võib tööandjaid mõjutada. Lisaks pakun juhised tegevuste kohta, kuidas tekkivaid olukordi leevendada.
Ülevaade tehisintellekti algoritmidest ja diskrimineerimise ulatusest
Tehisintellekt on muutunud kaasaegse töökeskkonna lahutamatuks osaks, esindades uut ajajärku digimaailma arengus. Põhimõtteliselt on tehisintellekti algoritmid loodud selleks, et õppida ja teha otsuseid ise, sageli kiiresti, ilma inimese sekkumiseta. Aga. AI-valdkond ei oleveel pooltki nii täiuslik. Sinna on sisse kirjutatud mõned hallid alad või väljakutsed, mida tehisintellekti õpetades pole olnud võimalik vältida. On tulnud ette olukordi, kus tehisintellekti abil tehtavate otsuste vastuvõtmine on toonud kaasa kallutatud tulemusi ning see ohukoht võib süvendada ühiskondlikku ebavõrdsust. Teadlased ja organisatsioonid, kes seisavad AI arendamise taga teevad jõupingutusi sarnaste eelarvamuste kõrvaldamiseks. Miks? Sest eetilistel kaalutlustel peaks kõik saama võrdselt nautida tehisintellekti poolt pakutavaid eeliseid, kartmata ebaõiglast kohtlemist.
Näiteid AI-algoritmi diskrimineerimisest
Kuigi tehisintellekt peaks olema erapooletu, ei ole see siiski täiesti vaba eelarvamustest ja diskrimineerimisest. On juhtumeid, kus AI-algoritmid on teatud inimrühmade suhtes diskrimineerivalt käitunud. Näiteks on ilmnenud, et näotuvastussüsteemidel on tumedama nahaga inimeste puhul suurem valepositiivsuse määr ning mõned taustakontrolli algoritmid on ebaõiglaselt märgistanud teatud nime või asukohaga tööotsijaid. Kui mõelda andmetele, mida igapäevasest meediavoost AI õpetamiseks kasutame, siis teatud kultuuri- ja usuruumid on eelistatud või kajastavad artiklid nende tegemisi negatiivsema infovoona. See on vaid jäämäe tipp. Oma igapäevatöös on seega oluline, et pööraksime tähelepanu eelarvamustest tulenevatele probleemidele ja õpetaksime tehisaju läbi peegelduse ning tagasiside õiglasemalt käituma.
Reguleerimata AI-algoritmide ohud
Kuna tehisintellekti tehnoloogia areneb jätkuvalt uskumatu kiirusega, on oluline mõista sellega seotud võimalikke riske. Reguleerimata tehisintellekti algoritmid võivad kujutada meie ühiskonnale ohtu. Nendel algoritmidel puudub sageli kontroll ja tasakaal, mis tagaks nende turvalise ja eetilise toimimise. Need võivad viia kallutatud otsuste tegemisel või isikuandmete väärkasutamisel. Kuna me jätkame tehisintellekti integreerimist oma igapäevaellu, on oluline, et me mõtleks kaalutletult ja väikese skeptilisusega läbi uue tehnoloogia regulatsioonid. Läbi tagasisidestamise, õpetamise ja regulatsioonide saame tagada, et tehisintellekti tehnoloogiat kasutatakse võimalikult vastutustundlikult.
Lahendused AI-algoritmide diskrimineerimise vältimiseks
Viimastel aastatel on tehisintellekti algoritmid muutunud üha kaasaegsemaks, kasutades mitmesuguste ülesannete täitmiseks keerukaid masinõppe mudeleid. Eelarvamuste vabaks ei saa me ilmselt kunagi. Kuid kui soovime minimeerida kallutatust, saame korrigeerida andmeid, mille pealt AI õpib. Mida see tähendab? Enne erinevate andmehulkade kasutuselevõttu on võimalik andmeid nõuetekohaselt tähistada ja puhastada või tasakaalustada. Lisaks võib suurendada läbipaistvust tehisintellekti algoritmide väljatöötamisel ja rakendamisel. See võimaldab tagada kasutajale piisava taustinfo, et langetada otsus, kas ja mil määral teatud tehiskaaslast oma tegemistes rakendada. Need mõned lahenduskäigud aitavad luua õiglasemaid ja ehk siis ka vähem kallutatud tehisintellekti süsteeme.
Diskrimineerivate AI-algoritmide tähendus ja tagajärjed
Tehisintellekt (AI) areneb kiiresti ja avaldab juba praegu märkimisväärset mõju meie elule. Tehisintellekti algoritmid muutuvad üha keerulisemaks ja autonoomsemaks. Üha enam peame inimestena võtma otsustaja ja kriitilise mõtleja rolli. Eelarvamused võivad mõjutada olulisi otsuseid sellistes valdkondades nagu töölevõtmine, laenude heakskiitmine ja tervishoid, põhjustades üksikisikute ja kogukondade jaoks ebaõiglasi tulemusi. Diskrimineerivad tehisintellekti algoritmid võivad ühiskonnas jõuliselt tasakaalust välja lüüa soolise võrdõiguslikkuse, lõhestada erinevaid kultuure ja kinnistada ebavõrdsust. Seetõttu on väga oluline tagada, et tehisintellekti arendatakse ja kasutatakse õiglaselt ja erapooletult. Samuti on oluline jätkata uuringuid diskrimineerivate tehisintellekti algoritmide tekkimise mehhanismide mõistmiseks, et me nende tekkimist tulevikus vähendada või vältida.
Lõppsõna
Täna on veel vara öelda, mis on õige ja kuidas peaks täpselt käituma. Nagu eespool mainitud, kujutavad tehisintellekti algoritmid endast ohtu diskrimineerivate otsuste tegemiseks. Oluline on, et me mõistaks, et tegemist on murekohaga, mis nõuab nii tehnoloogia- ja poliitikakujundajate kui ka laiema avalikkuse tähelepanu. Ilmselt hakkavad täna tegevuskavad jõudma sinna, kus hakkame vastu võtma määruseid ja eetikanorme, et toetada võrdsust erinevate inimrühmade sees ja nende vahel. Algoritmide loojad on ilmselt sunnitud tagama üha enam läbipaistvust oma süsteemides ja andmetes, et tulemusi oleks võimalik mõista ja analüüsida. Samuti on oluline, et haavatavad kogukonnad oleksid kaitstud AI-süsteemide tahtmatu eelarvamuse või pahatahtliku kasutamise eest. Elame-näeme ja käivitame üheskoos diskussiooni, mis juhib meid ehk parimate võimalike lahenduste poole. Kui oled huviline AI-teemadel ning soovid enam teada tehisintellekti võimalustest värbamises või personalitöös, osale veebikoolitusel või telli sisekoolitus oma HR-tiimile kirjutades
ke**@em****.ee